MIS ON TRIAL?

Üritame siinkohal anda lühikese ning loodetavalt asjaliku ülevaate , sest iga selle ala harrastaja teab, et rääkida trialist ning kõigest mida ta harrastajale pakub , võiks lõputult .

Traiel või Trial

Trial või traiel – natuke terminoloogiast . Ala üldkasutatav termin maailmas ning ka FIM (Federation Internationale De Motociclisme) ametlik termin on „TRIAL“ . Kunagi kuuekümnendatel aastatel võtsid eesti mehed kätte ja hakkasid kutsuma kogu tegevust sõnaga „traiel“ . Iseenesest on see väga ilus ning ka suupärane sõna , kuid tänapäevases ja rohkem ka rahvusvahelisse suunatud suhtlemises natukene segadust tekitav ning lisaks on olemas looduses moto- ja muidu matkamist kajastav termin „trail“ . Googeldades „trail motorcycles“ võib leida vägagi huvitavaid sõiduvahendeid.
Eestis kasutab rattamaailm terminit „trial“ ning samuti on suhteliselt keeruline õpetada uustulnukaile või alast huvitunuile , et omavahel räägime traiel , aga kui suhtlete sõprade-tuttavatega välismaal või otsite internetist infot või tsikleidki näiteks , siis kasutage sõna „trial“ . Lähtudes eelnevast kasutame meie kodulehel terminit „trial“ ning ühtlasi vabandame kõigi ees keda selle sõna kasutamine riivab.

Mis on trial

Trialit harrastatakse jalgrattaga , mootorrattaga ning ka neljarattaliste sõidukitega. Siinkohal peatuks pikemalt mototrialil.

Alaga tegeledes ja alast rääkides on paljud harrastajad kuulnud – ahjaa see on see motokross või siis jah ma tean küll , telekast või youtubist ükskord vaatasin. Jube lahe , no täitsa hullud kaskadöörid , hüppavad mitmemeetristel kuubikutel ja teevad trikke.
Jah see on tõsi ja trial tipptasemel on tõesti midagi sellist , mida ei usuks võimalik olevat – kuid meediast näeme vaid maailma tippude omavahelist jõukatsumist või toimetamist trennides ning see paraku annab edasi vaid imepisikese osa trialist , selle ideest ning võimalustest mida pakub harrastajale.
Trial on oma olemuselt toimetulek looduslike või tehislike takistustega ilma , et peaks tsikkel käekõrval või seljas neid takistusi läbima . Olgu see siis mägi , teepeal olev palk või kivi , järsud kurvid nii tõusudel kui laskumistel või kõik muu , mis segab gaas põhjas kihutamist.
Takistuste ületamine või läbimine eeldab sõitjalt oluliselt suuremat tasakaalu ja tsiklitunnetust kui mistahes teine motoala. Palju tuleb tööd teha kehaga ning seetõttu on nii mõnigi kutsunud trialit „ ballett mootorrattal“ .

Ala harrastamine

Nagu igal spordialal , tuleb ka triali harrastust alustada lihtsate kuid vajalike elementide ja sõiduvõtete harjutamisest . Harjutamise alustamisel ei ole tasu masenduda , kui läheduses pole mägesid või karjääre. Algus tehakse siledal-tasasel maapinnal ning edasi minnakse samm-sammult keerulisemate elementide õppimisele. Kuidas ja mis , seda seletavad teile meelsasti meie liikmed.

Trial ja loodus

Tihti on maaomanikud hirmul , et tsiklid rikuvad ära looduse ning on lärmakad. Õnneks on meil kõigile murelikele hea uudis , trial erineb oluliselt nii motokrossist kui endurost . Sõitmine toimub aeglastel kiirustel , mis omakorda tagab pinnase säilimise peaaegu tema endisel kujul ning oluliselt väiksem on tsiklite müratase. Niisiis – trial on keskkonnasõbralik!

Trial ja võistlemine

Vot see on nüüd selline , mis peaks ahvatlema kõiki motosõpru , kes ühel või teisel põhjusel on jäänud motondusest kõrvale või siis harrastavad midagi , kuid ei osale võistlustel. Trial on maailmas ainulaadne motospordi ala , kus võistlusklassid on jaotatud oskuste järgi – samas klassis võistlevad sarnase tasemega harrastajad ! Eestis on jaotatud võistlused 5 erinevasse tasemeklassi , mis annab väljundi osalemiseks juuniorile , tippsportlasele kui ka nn pühapäevasportlasest harrastajale. Samuti ei tunne trial vanusepiire ega sugu. Soomes näiteks osaleb võistlustel aktiivselt mees , kes on üle 70 aasta vana!!!
Trial annab ka hea väljundi naisharrastajatele ning nagu tõestas eelmine aasta meie nooruke Keity Meier – tüdrukud suudavad edukalt võistelda ka poiste vastu !
Trial oma olemuselt on eelkõige võistlus iseendaga . Arendades enda sõidukunsti, olla järjest parem ning toime tulla järjest keerulisemate takistustega. Olles ise parem on ka koht võistluste lõppedes parem.

Võistlused

Triali võistlustest, korraldusest ning reeglitest annab kõige parema ülevaate võistlusjuhend , mille leiate meie kodulehe alapealkirja „Trial“ alt.

Huvilisele

Klubi liikmed annavad alati ja meelsasti vastuseid teid huvitavatele küsimustele trialist, sellest meie meelest väga lahedast alast. Huvi korral võtke julgesti ühendust. Tulge vaadake meie toimetamist ning mine tea – tekib ehk huvi ka ise proovida.